Efekt broni

przez Agnieszka Kardas
w Blog
Odsłony: 229

📢 Natrafiłam na kolejnego demotywatora, przeczytałam, poszukałam i zdębiałam. 

🚨 Osoby, które chcą liberalizacji przepisów dotyczących broni, nie słyszały o efekcie broni oraz wpływie, jaki może mieć ta ustawa na nasze społeczeństwo, które ma praktycznie zerowy kapitał społeczny.

Występują tutaj dwa zjawiska i opiszę je oba. 

👉 Efekt broni to wzrost skłonności do agresji pod wpływem pojawienia się broni w sytuacji, w której okazja do agresji ma miejsce.

👉 Opiszę w skrócie eksperyment Berkowitza i LePage’a z 1967. Badani byli podzieleni na dwie grupy - eksperymentalną i kontrolną. Badani zostali rozgniewani. Grupa kontrolna była wprowadzana do pokoju, w którym znajdował się przedmiot neutralny, np. rakieta tenisowa. Grupa eksperymentalna była wprowadzana do pokoju w którym znajdowała się broń palna. Badani mieli za zadanie zadawać szoki elektryczne w obecności rakiety lub broni palnej. Okazało się, że rozgniewani badani zadawali silniejsze szoki elektryczne w obecności broni, niż rozgniewani badani w obecności rakiety tenisowej. 

👉 Eksperyment skłonił Berkowitza do dramatycznej sugestii, że "pistolety nie tylko przemoc umożliwiają, ale mogą ją i stymulować. Cyngiel jest pociągany przez palec, ale i palec może zostać pociągnięty przez cyngiel".

👉 Kapitał społeczny jest siecią formalnych i nieformalnych więzi międzyludzkich opartych na zobowiązaniach i wzajemności. Wiąże się z dążeniem do kontaktu, zaufaniem do drugiej osoby oraz zdroworozsądkowym wnioskiem o przyczynie zachowania lub zdarzenia (atrybucja). 

 

 

 

Dlaczego efekt broni jest groźny w społeczeństwach o niskim kapitale społecznym? 

👉 W społeczeństwach o niskim kapitale społecznym występuje zjawisko wrogiego wzorca atrybucji. Oznacza to, że nie ufam drugiej osobie, a wszystkie niejasne sytuacje społeczne odczytuję jako atak bądź zagrożenie.😟 Przykładowo - oblał mnie mlekiem, bo taki miał zamiar, a nie dlatego, że się potknął. Taka podwyższona skłonność do spostrzegania prowokacji pociąga za sobą wzrost pobudzenia oraz doświadczanie negatywnych emocji, co owocuje wzmożoną agresją. 😱😱 W połączeniu z efektem broni, buduje się bardzo wybuchowa i niebezpieczna mieszanka.

🚨 Dlatego uważam, że pomysły na liberalizację prawa dostępu do broni dla społeczeństwa, które ma niski kapitał społeczny, praktycznie zerowy poziom zaufania do drugiej osoby i podniesiony poziom wrogiego wzorca atrybucji, wywoła więcej szkód niż pożytku. 

Podsumuję cytatem z Biblii - wybaczcie im, bo nie wiedzą co czynią.