Perspektywa czasu wg Zimbardo

przez Agnieszka Kardas
w Blog
Odsłony: 165

📣 Koncepcję czasu wg. prof. Philipa Zimbardo. Profesor opracował sześć perspektyw postrzegania czasu zgrupowanych w trzech kategoriach

📣 Przeczytałam coś bardzo ciekawego. 👉 Koncepcję czasu wg. prof. Philipa Zimbardo. Tak, tego Philipa Zimbardo, który przeprowadził staffordzki eksperyment więzienny.  Profesor opracował sześć perspektyw postrzegania czasu zgrupowanych w trzech kategoriach. 

Kategoria nastawienia na przeszłość mówi nam o tym, że rozpatrujemy nasze obecne decyzje z punktu widzenia przeszłości.

👉 Przeszłość może być pozytywna lub negatywna. Jeżeli mamy negatywną wizję przeszłości to czujemy depresję i bezradność. Typowymi głosami z negatywnej przeszłości są: próbowałam wiele razy i mi się nie udało, więc nie będę próbować.

Kategoria nastawienia na teraźniejszość to zatrzymanie się i skupienie na tu i teraz. Tak, tutaj są wszystkie techniki mindfullnes. 

👉Teraźniejszość możemy odbierać hedonistycznie czyli poszukujemy przyjemności lub fatalistycznie czyli poszukujemy katastrofy. 

👉 Tutaj bardzo silnie działa zjawisko samospełniającej się przepowiedni, gdzie sami możemy wywoływać nasze zachowanie w zależności od kontekstu. Np. robię coś z nastawieniem fatalistycznym (z przekonaniem - znowu mi nie wyjdzie) i nieświadomie zaczynam się zachowywać tak, aby mi nie wyszło, na końcu mówię sobie - no proszę, znowu mi nie wyszło. Ale kompletnie nie zdajesz sobie sprawy, że mogło Tobie nie wyjść bo tak się zachowywałaś! Typowym przykładem jest nielubienie. Myślę sobie - nikt mnie nie lubi. Idę na przyjęcie z naburmuszoną miną (bo przecież mam przekonanie, że nikt mnie nie lubi) a na przyjęciu, faktycznie nikt do mnie nie podszedł i nie porozmawiał ze mną czyli nikt mnie nie lubi. Tylko kto by chciał podejść do drugiego człowieka, który ma minę taką, jakby chciał kogoś zabić i poszukiwał ofiary...

Kategoria nastawienia na przyszłość mówi nam o tym, jak rozpatrujemy czas, który nam pozostał. 

👉Prof. Zimbardo wymienia tutaj dwie kategorie : planowanie na jutro oraz transcendentalna przyszłość czyli życie po śmierci. Warto tutaj zauważyć, aby nie utknąć zbyt mocno w planach na jutro, gdyż jedyne, co możemy robić w naszej głowie to planować i zamartwiać się naszymi planami, w ogóle nie zwracając uwagi na życie, które dzieje się tu i teraz. Zbytnie skupianie się na przyszłości i planach może nas wpędzać w lęk.

👉Z kolei skupienie się na transcendencji buduje nam dobre życie po naszej śmierci, jednak może warto sprawić, aby nasze doczesne życie również było dobre. 

👉 Cała koncepcja jest takim krótkim poradnikiem, w którym obszarze warto popracować nad sobą. Ważną wskazówką tej koncepcji jest umiejętne zbilansowanie wszystkich obszarów, czego Wam wszystkim, z całego serduszka, życzę 🙏😇🙏